BEMSOLT CIKK AZ ORIGRL
Kitrt a knyvhbor! Stephen King s Paul Auster is hadat zent az Amazonnak
SCHEER KATALIN2014. 08. 14. 12:59
8KOMMENT
CMKK:
· Jeff Bezos
· Amazon
Jeff Bezost, az Amazon atyjt sokig a knyvvilg Robin Hoodjnak tartottk. Most mgis a szakma legfontosabb szerepli, maguk az rk lzadtak fel ellene, pontosabban a gigavllalat mdszerei ellen. 909 amerikai r, kztk olyan kzismert szerzk, mint Stephen King, John Grisham vagy Paul Auster rtk al a New York Timesban kzztett tiltakoz levelet.
Az amerikai lap vasrnapi szmnak 2,4 millis olvastbora (ebben az online verzi fogyaszti is benne vannak) az rk levelbl arrl rteslhetett, hogy az Amazon bizonyos kiadkat sportszertlen mdon nyoms al helyezett, s kzvetlen krokat okozott a szerzknek. Apetcit 909 amerikai szerz rta al, nhnyuknak brelt helye van a knyvkereskedk toplistin, gy az Amazonn is.
hirdets
A kiadk ragaszkodnak a hasznukhoz az e-book esetben is
A nylt levelet Douglas Preston krimir (szerztrsval, Lincoln Childdal jegyzik a sikeres Pendergast-sorozatot) tette kzz. Preston knyveit az Egyeslt llamokban a Hachette francia knyvkiad lenyvllalata adja ki, a Hachette pedig hnapok ta hadban ll az Amazonnal, mivel nem hajland olcsbban adni az e-knyveket, s ugyanakkor spot fizetni az Amazonnak. Az online nagyhatalom ugyanis nemcsak az rakat szeretn alacsonyabban tartani, de az e-knyvek eladsbl befoly haszonbl is nagyobb rszesedst kvetel.
Paul Auster is tiltakozik
Forrs: AFP/Thomas Samson
A httrtrtnet valahogy gy nz ki: a kiadk ltalban a knyv rnak 70 szzalkra tartanak ignyt. Amerikban a knyvkereskedk maguk dntik el, mekkora rengedmnnyel rustjk a knyvet, de a kedvezmny termszetesen a sajt hasznukbl, az ket illet 30 szzalkbl kerl levonsra. Az Amazon most azt kveteli a Hachette-tl, hogy 30 szzalkkal cskkentse az e-book rakat, de csakis a sajt krra. Vagyis a kiadnl 70 szzalk helyett 40 szzalk maradna, az online kereskednl pedig a szoksos 30 szzalk.
Azt gondolnnk, hogy ez a vita nem rinti kzvetlenl a szerzket, csakhogy az Amazon azzal bnteti a szerzdsi feltteleit el nem fogad kiadkat, hogy felfggesztette knyveik terjesztst. Vagyis Preston s tbb ms, tiltlistra kerlt kiadnl megjelen r knyvei lekerltek az Amazon virtulis polcairl.”Sem az olvask, sem az rk nem profitlnak abbl, ha a knyveket tszknt kezelik” – fogalmaz a petci szerzje. "A mi knyveink tettk az Amazont a vilg egyik legnagyobb konszernjv. Mi tettk lehetv, hogy sok milli dollrt keressen. Nem lehet gy bnni az zleti partnerekkel.”
Az Amazon hangslyozza, hogy nem a szerzkkel, hanem kereskedelmi partnereivel, a kiadkkal van vits gye. Ezt bizonytand ajnlatot tett az rknak: amg nem tud megegyezni kiadikkal, kzvetlenl nekik fizeti ki a knyveik elektronikus formtumbl befoly sszeg rjuk es rszt. A Hachette, feltehetleg az rkkal val egyeztets utn, ezt az ajnlatot is visszautastotta.
Az Amazon az rk bartja
Az rk ellensges hozzllsa klnsen fjdalmas lehet az Amazon szmra, hiszen a cg imzshoz hozztartozott a kiadk knynek kiszolgltatott rk megmentse. Robin Hood megbnteti az ingyenlket, s javaikat sztosztja a tnyleges alkotmunkt vgzk kztt. Lehet, hogy az Amazon valjban osztlyharcot vv?
Jeff Bezost sokig a knyvvilg Robin Hoodjnak tartottk
Forrs: AFP/Emmanuel Dunand
Az Amazon vek ta prblja rvenni az rkat, hogy iktassk ki a kiadkat, s tegyk hozzfrhetv mveiket kzvetlenl az Amazonon. A hagyomnyos kiadi gyakorlathoz kpest tzszeres rszesedst knl a szerzknek, s nemcsak az e-book piacn nyomul, hanem nyomtatott knyvek kiadsval is foglalkozik – ugyanilyen elkpeszten elnys felttelekkel. De akkor hol van a bibi? Mirt tiltakoznak az rk nylt levlben, ahelyett hogy egyms sarkra taposva rohannnak az Amazonhoz szerzdst ktni?
Az USA-ban mr az e-book a nyer
A bibi ott van, hogy a magas rszeseds ellenben az Amazon kizrlagossgot kvetel. Vagyis kikti, hogy a kzvetlenl vele szerzd rk knyvei sehol msutt nem rusthatk, csakis az Amazonon. St odig megy, hogy kizrlagos forgalmazja akar lenni annak a ktynek is, amelyen az Amazonnal exkluzv szerzdst kt rk szvegei elrhetk. Ht ezrt van az, hogy ezidig az rk tbbsge ellenllt a ksrtsnek, s hsges maradt eredeti kiadjhoz.
Az Amazon ajnlatval inkbb az irodalmi joncok vagy a mveiket magnkiadsban megjelentet, egyelre nem tl ismert szerzk lnek. Nhnyan kzlk egybknt soha nem ltott pldnyszmokat produkltak a mamutvllalat segtsgvel. Valsznleg k kezdemnyeztk a New York Timesban megjelent nylt levllel szembeni Amazonrt petci megjelentetst, amelyben felszltjk rtrsaikat, hogy ne gljanak tovbb az olcsbb rak s a mltnyosabb honorriumok ellen.
Az e-book forradalmastja a knyvolvasst
Forrs: AFP/Michael Gottschalk
Az Egyeslt llamokban egybknt sokkal nyilvnvalbb jelei mutatkoznak az online knyvkereskedelem gyzelmnek, mint Eurpban. Az 1998-as, minden karcsonykor ktelez Szerelem hljban (Meg Ryan, Tom Hanks) dramaturgija mg a sarki kisknyvesbolt s a knyvplza konfliktusra plt, mra azonban a knyvpalotknak is befellegzett. Amerikban vek ta tbb e-bookot adnak el, mint puhafedeles knyvet. Az USA-ban mr vannak olyan tbb millis llekszm vrosok, amelyek utcin egyetlen knyvesboltot sem tallunk.
Az Amazon olcsbb akarja tenni az irodalmat
Az Amazon azonnal reaglt az rk petcijra, amely egybknt fizetett hirdetsknt jelent meg a New York Timesban. Az egy oldalnyi szveg a lap kzlse szerint 104 000 dollrba (kzel 25 milli forint) kerlt, az sszeget az rk szk csoportja adta ssze.
Az Amazon teht azzal rvelt, hogy az irodalomnak olcsbb kell vlnia, ha fel akarja venni a versenyt a tbbi mdiummal. Ma mr risi a konkurencia: televzi, film, facebook, blogok, ingyenesen hozzfrhet hrportlok, szmtgpes jtkok s mg sorolhatnnk, mi mindent vlaszthatunk a knyvolvass helyett. A vllalat korbbi szmtsokra hivatkozik, melyek szerint sokkal tbb knyvet lehetne eladni, ha az e-knyvek 14,99 (3600 Ft) helyett 9,99 (2400 Ft) dollrba kerlnnek – s ezzel vgs soron a kiadk, az rk s az olvask is csak nyernnek.
|